Test wiedzy: Szkoła astmy

1. Jestem chory na astmę i dlatego leki przeciwzapalne – wziewne glikokortykosteroidy, które zalecił mi mój lekarz, muszę stosować regularnie, nawet jeśli NIE mam objawów.

2. Mam prawidłowe wyniki spirometrii, więc na pewno nie jestem chory na astmę.

3. Jestem chory na astmę i mam objawy nocne, czyli kaszel, duszność, które wybudzają mnie ze snu. To niepokojące i dlatego muszę skonsultować się z moim lekarzem.

4. Leki, które hamują proces zapalny w oskrzelach i mają najważniejsze znaczenie w leczeniu astmy to glikokortykosteroidy wziewne.

5. Niezależnie od rodzaju inhalatora bardzo ważne jest, aby stosować prawidłową technikę inhalacji. Zapewnia to dotarcie leku do oskrzeli, czyli tam, gdzie powinien działać oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

6. Przyjmowanie leków zleconych przez lekarza chorym na astmę można zastąpić metodami niefarmakologicznymi, takimi jak np. ćwiczenia oddechowe.

7. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących leczenia astmy, czyli zaniedbywanie stosowania leków, palenie tytoniu, narażenie na alergeny może skutkować występowaniem zaostrzeń astmy.

8. Regularne przyjmowanie leków kontrolujących astmę ma wpływ na ryzyko występowania zaostrzeń.

9. Choruję na astmę i zaszłam w ciążę, więc w trosce o zdrowie dziecka mogę samodzielnie zmniejszyć dawki stosowanych leków, ponieważ czuję się dobrze.

10. Choruję na astmę, muszę więc unikać wysiłku fizycznego, żeby nie doszło do zaostrzenia choroby.

11. Astma jest chorobą przewlekłą, jej całkowite wyleczenie jest niemożliwe, ale odpowiednie leczenie pozwala na życie wolne od objawów.

12. Choruję na astmę i palę papierosy, ale regularnie stosuję leki, czy palenie mi zaszkodzi?

13. Glikokortykosteroidy doustne stosuje się zazwyczaj przez krótki czas, ponieważ mogą powodować różne działania niepożądane.

14. Konkretny alergen występuje tylko w jednym źródle, więc uczulenie np. na pyłek brzozy nie ma nic wspólnego z uczuleniem na jabłko.

15. Uczulenie na pyłki traw może wiązać się z alergią pokarmową na seler, pietruszkę, marchew - to alergia krzyżowa.

16. Pikflometr to urządzenie, za pomocą którego można zmierzyć natężenie przepływu powietrza podczas wydechu.

17. Regularne samodzielne używanie pikflometru w domu może pomóc w identyfikacji alergenu, na który jestem uczulony.